zatvoriť
gdansk-3026889_960_720

Poznáme stavy, kedy sa nám zunujú školské lavice alebo práca. V našich biednych študentských životoch k tomu zväčša dôjde po skúškovom období. Období, kedy nám padne ťažký kameň z hrude a dýcha sa nám o niečo voľnejšie. Prichádza takzvané obdobie „ruka hore“, ale aj voľno umožňujúce cestovanie za zážitkami. Kam sa teda vydať? V tomto článku (a verím, že aj v nasledujúcich) sa Vám pokúsim poradiť.

Gdansk (Danzig), Poľsko

Nádherné severopoľské prímorské mesto dýchajúce najmä históriou. Z väčšej časti zničené druhou svetovou vojnou bolo obnovené a znoua vystavané do podoby jedného z najkrajších európskych prístavných miest. Početné múzeá, rozsiahle pláže rozpínajúce sa po pobreží Gdańského zálivu, robia z tohto mesta populárnu destináciu aj pre množstvo Poliakov.

Čo teda určite stojí za pozretie (okrem iného)?

Jednoznačne Ulica Długa – ohraničená z jednej strany Zlatou bránou a z druhej Zelenou. Predstavuje najobľúbenejšie miesto pre turistov. V minulosti najdôležitejšia ulica, dnes miestom mnohých reštaurácií, kaviarní a úžasnej Dánmi inšpirovanej architektúry.

gdansk-2743578_960_720

Dwór Artusa – teda Artušov dvor.

Meno prevzaté od legendárneho kráľa Artuša označovalo toto miesto. Ide o budovu, kde sa v stredoveku konali stretnutia rytierov (neskôr šľachticov) a obchodníkov. V súčasnej dobe je súčasťou Historického múzea mesta Gdańsk.

gdansk-2700892_960_720

Mesto je tiež bohaté na chrámy. Protestantské a aj katolícke. Základy niektorých chrámov boli položené už v 13. storočí.

Trochu málo k histórii

S prvou historickou zmienkou z roku 997 sa otvárajú bohaté Gdańské dejiny. Mesto samo o sebe bolo pravdepodobne založené vojvodom Mieszkom I. Piastovským. Slúžilo ako centrum obchodu z Baltického mora. Bolo dokonca členom Hansy – obchodnej aliancie. Stredoveké „naťahovačky“ medzi Poľskom a rádom nemeckých rytierov tiež zanechal na meste svoje stopy. Tu dokonca pracoval istý čas Mikuláš Koperník a tu aj vydal svoje dielo. V meste žilo mnoho Nemcov a práve to spôsobovalo separačné tendencie, ktoré sa naplno prejavili v 2. svetovej vojne. Na Westerplatte padli prvé salvy z diel nemeckého krížnika, ktoré znamenali vypuknutie vojny.

Značky : cestovaniesvettipyzahraničie
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď