zatvoriť
person-apple-laptop-notebook

Mám problém s anglickými časmi – je ich na mňa priveľa, nikdy neviem, ktorý použiť a ak ho aj použijem, nie som si istá, či správne. Za ďalšie učebnice angličtiny som peniaze vyhadzovať odmietla, preto som sa rozhodla čo-to popátrať na internete. Nebolo žiadnym prekvapením, že som toho našla pomerne dosť. Moje pátranie po vysvetleniach ma priviedlo na jednu nemenovanú internetovú stránku, ktorú každá jedna študujúca duša použije minimálne trikrát. Je tam všetko – neklamem! Od dejepisu, cez fyziku, matematiku, slovenčinu, po literatúru, slohy, úvahy, eseje, dokonca tam nájdete aj protokoly. Celkom pohodlné, nie? Je oveľa jednoduchšie si sadnúť za počítač, párkrát niekde kliknúť a na nasledujúci deň hrdo vytierať zrak profesorom, profesorkám a spolužiakom s tým, aká úžasná je vaša esej alebo mimoriadne náročný projekt. Je tu však háčik, a to pomerne dosť podstatný – nie je to vaše!

 

Odpísať niečo z internetu vie aj človek s minimálnym IQ. Nie je to zložitá záležitosť, proste len skopírujete myšlienky niekoho iného. Musím však spomenúť ešte jedno ALE, a síce – aj v tejto záležitosti existujú rozdiely. Je totiž rozdiel, keď hľadáte na internete vysvetlenie nejakého zložitého a nezrozumiteľného učiva, keď hľadáte pomoc pri pochopení akýchkoľvek súvislostí alebo keď sliedite po faktoch. Nikto nie je vševediaci a na internete je veľa prístupnejších materiálov, ktoré môžete v pohodlí domova použiť prakticky okamžite. Túto formu vzdelávanie beriem. ALE – aká forma vzdelávania je pri bezduchom odpisovaní? Ja tam totiž žiadne vzdelávanie nevidím.

sky-clouds-garden-school

Samozrejme, musím tiež priznať, že úplne chápem jedincov, ktorým záležitosti ako slohy jednoducho neklapú. Osobne považujem matematiku a fyziku za svoje najväčšie nemesys, no viem, že nejakým prepisovaním sa to nikdy nenaučím. Mám dojem, že toto dnešným mladým študujúcim ľuďom uniká – ČESŤ VÝNIMKÁM. Mohla by som to všetko zhodiť na uponáhľanú dobu a na to, že ľudia dnes vo všeobecnosti nemajú príliš veľa času (ako často sami tvrdia) a predsa len – je oveľa pohodlnejšie nájsť si rozbor diela na internete. Tu sa však dostávam ku skupine ďalších ľudí, ktorí, povedzme, čítaniu príliš neholdujú. A aby som bola úplne úprimná – niekedy skutočne nechápem, prečo je dané dielo zaradené medzi povinné čítanie.

 

Všetko toto ma privádza k myšlienke, že internet odkúpil sám Najvyšší a pre ľudstvo sa stáva niečím tak dôležitým ako napríklad potrava. Nepreháňam (česť výnimkám, samozrejme). Treba si uvedomiť, že niekedy stačí len malú chvíľu popremýšľať a „problém“ zvaný sloh, úvaha alebo protokol zase až taký veľký nie je. Na to by však bolo potrebné otvoriť knihu (alebo internet) a popracovať s faktami. Pretože práve TO vás niečo skutočne naučí.

Značky : aktivitainternetučenievzdelávanie
Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď