zatvoriť
Aktuality

Hodiny šachu do rozvrhu?

53785

Viacnásobný svetový majster v šachu, Anatolij Koprov, poctil študent Základnej školy na Černyševského ulici v Petržalke svojou návštevou. Jeho prítomnosť si užili najmä mladí šachisti ŠK Slovan Bratislava, ktorých šachový klub sídli v priestoroch školy. Koprov prišiel v sprievode ministerky školstva, vedy, výskumu a športu, Martiny Lubyovej. Na počesť významnej návštevy ministerka uviedla, že má záujem o založenie šachovej školy na Slovensku.

Šachový veľmajster zavítal na Slovensko nie len preto, aby podporil nádejných mladých šachistov, ale tiež 1. vianočný šachový turnaj. Koprov žiakom prezradil pár užitočných rád a dal im priestor na otázky „Dôležité je sústrediť sa na samotný zápas a nenechať si narušiť koncentráciu vonkajšími vplyvmi. Taktiež považujem za užitočnejšie venovať väčšiu pozornosť tréningu ukončovania hry než jej otvárania. Ak pri otvorení aj urobíte nejaké chybičky, dajú sa napraviť dobrým ukončením,“ pripomenul šachový veľmajster. Malých milovníkov šachu zaujímalo predovšetkým to, aké stratégie používa, aké významné turnaje zažil či aké boli jeho začiatky.

K slovu sa dostala aj ministerka Martina Lubyová. Účastníkom pripomenula, že správni šachisti nezanedbávajú pred významnými zápasmi ani fyzickú prípravu. Venovala sa aj otázke postavenia šachu v slovenských školách. „Vo viacerých krajinách už fungujú šachové školy nesúce meno Anatolija Karpova. Boli by sme radi, ak by sa toto dnešné stretnutie stalo podnetom pre vznik podobnej školy aj na Slovensku,“ uviedla.

V súčasnej dobe môžu školy šach vyučovať len ako voliteľný predmet, v respektíve voľnočasovú aktivitu mimo školského vyučovacieho rozvrhu. Možno sa však školstvo už čoskoro dočká zmeny a šach sa objaví v rozvrhoch rovnako často ako telesná výchova.

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď