zatvoriť
Rozhovory

Gretka Pavlovová: Atmosféra je malý rodinný festival

Gretka Pavlovová už ako mladá zorganizovala rodinný festival Atmosféra v rodnej obci, Hontianske Nemce. Tento rok v lete, 4.-5. augusta organizuje už 6. ročník. Opýtali sme sa jej ako sa Atmosféra vyvíjala od svojich začiatkov, na čo sa môžeme tešiť tento rok a čo panuje do budúcnosti.

Môžeš nám na úvod predstaviť festival Atmosféra?

Festival Atmosféra je malým rodinným festivalom na strednom Slovensku. Každoročne ho organizujeme v dedine Hontianske Nemce (kúsok od Banskej Štiavnice), z ktorej pochádzam. Ide o naozaj jedinečné podujatie, nielen v našom regióne, ale aj na celom Slovensku. Jedinečné tým, že sa snaží priniesť na dedinu aj niečo iné, na čo sú ľudia zvyknutí z televízií a rádií, čiže prostredníctvom rôznych vystúpení, diskusií a workshopov sa snažíme robiť na strednom Slovensku takú menšiu kultúrnu revolúciu a okrem toho ide o podujatie pre rodinu, čo znamená, že keď prídeš na Atmosféru s celou rodinou, či kamarátmi, tak si každý príde na svoje a zažiješ tak podujatie v kruhu svojich najbližších.

Ako ťa napadlo niečo takéto zorganizovať?

Bola som tuším tretiačka na strednej a pamätám si, že som si mala vybrať tému stredoškolskej odbornej činnosti (SOČ) a viem, že som si vtedy povedala, že určite nechcem robiť prácu, ktorá zostane zapadnutá prachom v šuplíku. Chcela som urobiť niečo, čo by ostalo žiť aj do budúcna. Mňa vždy bavilo aj okrem učenia sa aj tancovanie, hudba a kreslenie. A hnevalo ma, že u nás v Hontianskych Nemciach sa žiadne kultúrne eventy, kde by sa mohli tieto formy umenia prezentovať, nekonajú. Páčili sa mi hudobné festivaly, čítačky, diskusie a tak som si povedala, že by bolo strašne fajn niečo podobné spraviť u nás na dedine a ukázať ľuďom, že kultúra na dedine nemusí byť len o futbale a folklórnych vystúpeniach.

Aký bol 1. ročník?

Ha, tak dnes by som ho asi nenazvala festivalom, ale bolo to strašne milé. Eventík v januári v kulturáku, lebo som si hovorila, že by bolo fajn spraviť festival cez zimu, keď sa štandardne podujatia nekonajú. Vtedy som bola veľmi rada, že sa nám podarilo získať na diskusiu rodáka Mariána Labudu, okrem toho sme mali tanečný workshop, tvorivé dielne, vystúpenia detí, zumbu a kalanetiku. Mali sme niečo vyše 100 návštevníkov a rozpočet neskutočných 130 euro 🙂

 

Ako si riešila a riešiš financovanie festivalu?

Tak musím priznať, že je to každoročný boj, keďže sa snažíme robiť festival pre všetkých, čiže aj pre domácich, ktorý za festival 30 eur nedajú. Tým, že sa každoročne snažíme zvyšovať kvalitu, rozpočet nám narastá. Prvé dva ročníky boli zdarma, pri treťom sme skúšali dobrovoľné vstupné, a posledné tri ročníky ponúkajú návštevníkom program za naozaj symbolické vstupné, ktoré však každým rokom jemne rastie. Pred pár rokmi sa to dalo financovať s malými lokálnymi sponzormi, keďže rozpočet na festival bol len pár stovák eur. Pamätám si, keď som chodila po dedine a tešila som sa, keď nás niekto podporil dvadsiatimi eurami. To bola vtedy veľká vec. Dnes keď sa už bavíme o niekoľko tisícovom rozpočte musíme rozmýšľať inak. My máme nevýhodu v tom, že sme menším festivalom a organizujeme ho na dedine, ktorú väčšina ľudí nepozná. Preto je náročné získať väčšieho sponzora. Píšeme teda projekty, oslovujeme menších sponzorov a tento rok sme prvýkrát hľadali aj darcov 2% z daní. Máme to nastavené tak, že cca 50% z rozpočtu hradíme zo vstupného a druhú polku z externých zdrojov (granty, sponzori a 2% z dane).

Tento rok organizuješ už 6. ročník. Máš už nejaký tím organizátorov alebo si na všetko sama?

Už dávno som si uvedomila, že keď chcem robiť veľké veci, nemôžem ich robiť sama. Prvé roky sa mi veľmi ťažko hľadali členovia do teamu, ktorí by pracovali na Atmosfére počas roka. Dnes sa teším, že už konečne fungujeme ako team šiestich ľudí, ktorí zastrešujú od marketingu až po produkčné veci. Ja som stále zodpovedná za ten základ, financovanie, lineup a celkovú dramaturgiu. Okrem toho ďalších 10 ľudí s nami spolupracuje externe a na samotnom festivale pracujeme s väčším teamom dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú priamo na mieste. Minulý rok ich bolo vyše 30 a boli to prevažne decká od 12 až po 25 rokov. Všetci títo ľudia pracujú bez nároku na honorár, čo je naozaj skvelé a neskutočne veľmi si to vážime. Vždy je to o tom, že keď ľudia pochopia myšlienku festivalu a zapáči sa im, chcú pomôcť. A to nehovorím teraz len o teame, ale aj o účastníkoch, dobrovoľníkoch, kapelách a všetkých vystupujúcich.

Na čo sa tento rok môžeme tešiť? Kto bude headlinerom?

Tento rok máme dve veľké novinky. Festival bude prvýkrát dvojdňovým (4.-5.8.2017) a uskutoční sa prvýkrát mimo dediny Hontianske Nemce, presne 4km od dediny vo viničnej oblasti Vinice na krásnej zelenej lúke.

Headlinerom tohoto ročníka budú Billy Barman, Longital, Katarína Máliková a Rusín Čendeš Orchestra a okrem toho vystúpia aj menšie kapely a interpréti ako napr. sibírska kapela Alex Kelman, Martin Geišberg, Chrys Ellys, Konekshan, Transpolune a mnohí iní, a do rána môžeš čakať napríklad parádnu balkánsku tancovačku.

Okrem toho máme pripravený silný sprievodný program cez diskusie so Živicou, premietanie slovenských filmov spojených s diskusiou s tvorcami, čítačky kníh a písanie poviedok na želanie, workshopy od trénovania pamäte až po capoeiru, tvorivé dielne, handmade market, detské divadlá a mnoho iných aktivít, pri ktorých si naozaj každý príde na svoje. A nemôžem zabudnúť aj na gastro, ktoré tento rok bude môcť konkurovať ktorémukoľvek streed food festivalu 🙂

lucia-tuzinska2

Opíš Atmosféru 5timi slovami.

Uff!! ťažká otázka 🙂

  • ľudia
  • slnko
  • tráva
  • dobrota
  • spokojnosť

Plánuješ organizovať tento festival aj v budúcnosti?

Určite. Dnes organizujeme šiesty ročník a už konečne cítim, že to pomaly začína mať tradíciu. Ľudia u nás doma sa na začiatku leta pýtajú kedy bude Atmosféra. Ja cítim, že každoročne rastieme, pomaly, ale rastieme a to je dobre. Baví nás to a aj ľudí to baví. Bola by to škoda ukrátiť ich o tak pekný víkend raz do roka 🙂 Verím, že o pár rokov sa staneme stabilným festivalom, ktorý budú ľudia poznať a bude mať tak cca 3000 návštevníkov. Našou víziou je ostať malým festivalom aj do budúcnosti. Lebo malé festivaly majú svoje jedinečné a nezameniteľné čaro!

Čo by si poradila mladým, ktorí by chceli zorganizovať niečo podobné vo svojej obci?

Hlavne nech sa neboja začať! A nech si veria. Ja keď som mala 17 a rozhodla som sa robiť festival Atmosféra, nemala som žiadnu skúsenosť s organizáciou podujatí, ba dokonca som sa žiadneho festivalu vtedy nezúčastnila. Tak akosi naivne som verila, že to bude super a bolo. Netreba hneď začínať s veľkými vecami. Však ako sa hovorí “pomaly chlapci rastú” a tak rastie aj Atmosféra. Je dôležité aby mladí robili čo ich baví a verili si, že aj v malej dedine na konci sveta sa dajú robiť veľké veci. Stačí si veriť, robiť čo ťa baví a trochu viacej zamakať! 🙂

a takto vyzeral minulý ročník Atmosféri:

LÍSTKY KUPUJ TU

Ďakujeme za rozhovor a prajeme aby sa tohtoročná Atmosféra, ako aj tie ďalšie vydarili. 🙂

foto: Lucia Tužinská
Značky : AtmosférafestivalHontianske Nemceleto
Erik Škôlka

Redaktor Erik Škôlka

Som študent Súkromného gymnázia ŽP v Podbrezovej so zameraním na informatiku. Vo svojom voľnom čase rád hľadám na nete zaujímavé veci, zapájam sa do rôznych projektov, hrám v amatérskom divadle, tiež som súčasťou dobrovoľného hasičského zboru a milujem sociálne siete.

Zanechajte odpoveď