zatvoriť
Zaujímavosti

„Gap year“ alebo rok voľna – kľúč k perfektnej kariére

pexels-photo-169906

Nicola Easterby, fotografka na cestách a blogerka, začala svoju veľkú kariéru ukončením strednej školy, kedy sa rozhodla dať si ročnú prestávku od štúdia. Od tých čias neprestajne cestuje a spoznáva nové zákutia veľkého sveta.

Svoj voľný rok využila na cestovanie po Európe – netrvalo dlho a Nicola sa do cestovania zamilovala rovnako veľmi ako do fotografovania. Namiesto vrátenia sa späť do školských lavíc sa mladá dievčina rozhodla rozbehnúť blog s názvom Polkadot Passport a uverejňovať na ňom fotografie zo svojich ciest.

pexels-photo-66086

V jednom z rozhovorov prezradila, že svoje fotografie najprv zverejňovala len prostredníctvom Instragramu. Netrvalo dlho a jej talent bol spozorovaný cestovnou agentúrou, ktorá si žiadala povolenie o zverejnenie jej fotografie v propagačnej reklame agentúry. „Zo dňa na deň som videla svoje fotografie na oknách cestovných kancelárii a napadlo mi, že by som na tom mohla začať stavať svoju kariéru. Nasledoval blog o cestovaní a všetko ostatné sa k tomu pridalo, presne ako keď gúľate snehovú guľu,“ povedala Nicola.

Bohužiaľ, druhou stránkou veci je, že študenti sa po roku voľna iba s ťažkosťami vracajú späť do lavíc a pokračujú v budovaní svojej kariéry. American Gap však uvádza, že 90% študentov sa nakoniec rozhodne v ďalšom štúdiu pokračovať. Stránka naviac uvádza, že študenti, ktorí sa rozhodnú dať si od štúdia na rok pauzu, sú oveľa šťastnejší so svojou budúcou prácou. Dokážu jednoduchšie pracovať v skupine ľudí, prispôsobiť sa a sú dokonca aj menej sebeckí. pexels-photo-66651

Čo presne sa však ukrýva pod pomenovaním „rok voľna“? Ide o rok po ukončení strednej školy, ktorý môžu študenti, obvykle amerických či kanadských škôl, využiť na cestovanie alebo zamestnanie sa, avšak s tým, že po ročnej prestávke sa vrátia späť k štúdiu, už na vysokých školách alebo univerzitách. Treba pripomenúť, že počas roku stráveného v „skutočnom svete“ získavajú skúsenosti z reálneho sveta a majú možnosť vidieť, ako to skutočne vo svete chodí. Majú tiež možnosť presvedčiť sa o tom, že kariéra, ktorú si zvolili, je správna a že sa jej naozaj chcú venovať.

Veľa študentov preferuje krajiny ako Afrika, India, Čína či Kambodža – môže za to pravdepodobne veľká kultúrna rozdielnosť a tým pádom možnosť spoznať niečo úplne nové a doposiaľ nepoznané. Všetci, ktorí sa rozhodli na rok si od školy oddýchnuť, túto možnosť odporúčajú využiť.

Pretože kedy inokedy cestovať, ak nie teraz, keď sme mladí, bezstarostní a dobrodružstvo máme ešte stále v krvi?

objednaj-si-studentsky-magazin-the-student-priamo-k-tebe-domov

Značky : svetvzdelaniezahraničie
Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď