zatvoriť
Vzdelanie

Fínsko sa zbavuje tradičných vyučujúcich školských predmetov

photo-1475092980020-2094a10518d2

Fínsky vzdelávací systém je považovaný za jeden z najlepších v celom svete. Absolventi fínskych škôl patria medzi mimoriadne inteligentných a vzdelaných jedincov. Za všetkým pravdepodobne stojí minimalistický prístup, s ktorým sa k Fínskemu školstvu pristupuje.

 

Školy vo Fínsku nežiadajú nijaké školné poplatky, dokonca je študentom poskytované štátom dotované stravovanie v školských jedálňach. Fínsko sa taktiež rozhodlo skoncovať s takmer všetkými štandardizujúcimi testovania žiakov do 16 rokov a preferuje systém bez domácich úloh. Je nelegálne posielať dieťa do školy predtým, ako dovŕši 7 rokov.

photo-1451438143976-4e1aa4f7f153

Počas najnovšej úpravy vzdelávacieho systému sa školy vo Fínsku rozhodli skoncovať s tradičnými predmetmi ako literatúra, fyzika, dejepis, zemepis či matematika. Namiesto toho, aby sa študenti vzdelávali v predmetoch, ktoré nie sú navzájom prepojené a obsahovo sa od seba značne líšia, sa budú musieť usilovať o prepojenie súvislostí z jednotlivých predmetov.

Školy budú preto vyučovať udalosti a špecifické fenomény namiesto konkrétnych predmetov. Napríklad druhá svetová vojna bude vyučovaná z historického, geografického aj matematického hľadiska. Ak si študent zvolí kurz s názvom „Práca v kaviarni“, bude študovať jazyk, ekonomiku a zároveň bude trénovať komunikačné schopnosti.

pexels-photo-141876

Spomínané zmeny by sa mali uskutočniť v roku 2020. Fínsko dúfa, že reforma bude viesť k odhaleniu maximálneho potenciálu v každom zo študentov a taktiež aj v učiteľoch. Byť učiteľom s krajine ako Fínsko je mimoriadne náročné – vyžaduje si to excelentné akademické vzdelanie a magisterský titul. Nehovoriac o tom, že ide o profesiu, v ktorej vládne rivalita, no na druhej strane je aj veľmi dobre platená.

Zdroj

Značky : mladíškolaštudentivzdelanievzdelávanie
Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď