zatvoriť
uma-thurmanova

Filmové príbehy, herci, režiséri, známe osobnosti a prestížne ocenenia. Reč nie je o Ocsarovej noci ani o vzdialenom festivale v Cannes. Na mysli mám najprestížnejší filmový festival v strednej a východnej Európe, ktorý sa už ako 52. ročník koná v Karlových Varoch, v susednom Česku. Za deväť dní sa na ňom predstaví viac ako 170 filmov a nebudú chýbať ani najnovšie slovenská snímky Čiara, Špina, Nina či zreštaurovaný Obchod na korze. V sekcii študentsých filmov sa premietne krátky film Atlantída, 2003, ktorý režíroval Michal Blaško, študent bratislavskej VŠMU. Projekcie sa odohrávajú v štrnástich sálach umiestnených v budovách po celom centre Karlových Varov, ale aj v amfiteátri letného kina pod holým nebom. Nejde však len o premietania, filmy sú rozdelené do troch súťažných kategórii, v ktorých sa jednotlivé snímky uchádzajú o sošku a prestížne ocenenie Krištáľový glóbus. Hodnotí ich odborná porota aj samotní diváci, ktorí svoj názor môžu vyjadriť prostredníctvom hlasovaních lístkov.

img_4091
jiri-bartoska

Festival organizuje tím známeho českého herca Jiřího Bartošku a Evy Zaorelovej, ktorí svojimi organizačnými schopnosťami dokážu pritiahnuť vyše 11 000 filmových nadšencov, no predovšetkým veľké hviezdy, ako sú John Travolta, Keira Knightley, Jean Reno, Morgan Freeman, Mel Gibson či Leonardo DiCaprio. Vďaka vysokej úrovni bol festival v roku 1956 začlenený do kategórie A a odvtedy patrí medzi najprestížnejšie filmové podujatia.

Tak ako každý rok aj tento, celá akcia vypukla v piatok podvečer zahajovacím ceremoniálom, kde sa po červenom kobereci prešiel oscarový herec Casey Affleck, hudobný skladateľ James Newton Howard a Uma Thurmanová, ktorá si zahrala hlavnú postavu v populárnom filme Quentina Tarantina Pulp Fiction. V nedeľu Uma osobne uvedie oba diely filmu Kill Bill a to v netradičnom prostredí letného kina. Casy zase predstaví najnovšie delo režiséra Davida Loweryho s názvom Prízrak. Okrem filmového umenia festival prináša sprievodné hudobné podujatia. Hneď v prvý hviezdny večer, pod vedením skladateľa Jamesa Newtona Howarda zahral Český národný symfonický orchester v svetovej premiére skladby k pripravovanému druhému dielu filmu Fantastické zvery a ich výskyt. Odznela aj filmová hudba skladateľa a dirigenta Carla Davisa.

img_3770
carl-davis

Festival prináša množstvo inšpirácie a ak si filmový fanúšik a máš rád príbehy, budeme ťa počas ôsmich dní vťahovať do diania festivalu prostredníctvom zaujímavých článkov.

Značky : eventfestivalkultúra
Noemi Gieratova

Redaktor Noemi Gieratova

Zanechajte odpoveď