zatvoriť
5521102662_0f81745fca_o

Nedávny ošiaľ na sociálnych sieťach známy pod statusom #metoo odštartoval vlnu podpory, no i vlnu kritiky. Podľa niektorých išlo o akt čistého feminizmu, kedy zo seba ženy naschvál robia obete spoločnosti. Je to skutočne tak? Redaktorka Zuzana Gaľová sa rozhodla vyjadriť svoj názor a raz a navždy mladým ľuďom objasniť, čo presne feminizmus znamená.

Čo je feminizmus?

Feministky nie sú nahnevané lesbičky, ktoré nenávidia mužov. Feministky neveria, že ženy sú viac ako muži, ani že ženy potrebujú nadštandardné privilégiá a nepovažujú nežnejšie pohlavie za obete.  Ak sa chcete považovať za feministku/feministu, potrebujete byť na jednej vlne s myšlienkou: Všetci ľudia, muži aj ženy, by mali mať rovnaké sociálne, politické aj ekonomické práva.

Aj napriek tomu, že stále viac a viac ľudí rozoznáva skutočný význam slova feminizmus, vždy sa tu nachádzala negatívna stigma spojená s týmto výrazom.  Veľkou časťou problému je spôsob, akým média propagujú myšlienky, snažiac sa prezentovať najextrémnejšie verzie ako štandardy. Feministky sú často zobrazované ako ženy, ktoré nenávidia mužov a rúže, ktoré odsudzujú matky ostávajúce doma s deťmi a neochvejne podporujú potraty. Tieto chybné predstavy spúšťajú proti-feministické kampane, ako napríklad nedávna iniciatíva s názvom „ženy proti feminizmu“. V tejto iniciatíve išlo o to, že sa ženy fotili s výrokmi ako „nepotrebujem feminizmus, pretože viem, že muži majú tiež problémy“ alebo „nepotrebujem feminizmus, pretože už mám rovnaké práva ako muži“. Prechádzajúc desiatky takýchto príspevkov, na povrch sa dostáva zásadný problém, a síce ten, že feminizmus je ešte stále chápaný v nesprávnom kontexte a primálo ľudí rozumie, čo toto slovo v skutočnosti znamená.

Lena Dunham veľmi správne poznamenala:

„Feminizmus je nie neslušné slovo. Nejde nám predsa o to, aby sme prevzali kontrolu nad planétou, vychovávali svojich potomkov samostatne a eliminovali mužov z celkového obrazu“.

Byť feministkou sa nijako netýka toho, ako vyzeráš, čo si obliekaš, s kým chodíš alebo ako často máš sex. Byť feministkou neznamená vieru v to, že ženy by mali mať špeciálne práva. Znamená to vieru v to, že by mali mať rovnaké práva ako muži.

Aj napriek tomu že primárnou úlohou feminizmu je posilňovať a podporovať ženy, neznamená to, že ženy sú slabé a utláčané. Feministky sa nesnažia urobiť ženy silnejšími, vedia že už silné sú, chcú len, aby to videla aj spoločnosť. Podporovanie žien neznamená ponižovanie mužov. Muži, rovnako ako aj ženy, trpia predsudkami a stereotypmi o úlohách svojho pohlavia. Feministky veria, že každý by mal byť posudzovaný individuálne na základe jeho schopností a vlastností, nie na základe predstáv a stereotypov spoločnosti. Veria, že s každým by malo byť zaobchádzané rovnako – nie kvôli jeho/jej pohlaviu, ale napriek nemu.

Feminizmus nie je o tom hovoriť ženám, čo majú robiť, je to o poskytnutí možnosti robiť čokoľvek – či chcú byť matky na materskej alebo inžinierky či manažérky. Cieľom je vytvoriť spoločnosť, v ktorej je každému umožnená slobodná voľba. Feministky veria, že ženy majú slobodu vyzerať a správať sa ako chcú, bez potreby ospravedlňovať sa spoločnosti za každý čin.

Ak si feminista/feministka, veríš, že k ženám by malo byť pristupované rovnako ako k mužom, nie preto, že sú lepšie, ale preto, že sú ľudia.

 

Prečo potrebujeme feminizmus aj dnes?

Existujú ľudia, ktorí veria že feminizmus je konceptom minulosti, ktorý už nepotrebujeme, pretože normy patriarchálnej spoločnosti už vymizli. Máme predsa volebné právo, nie?

Je to pravda, štatisticky tiež tvrdia, že k voľbám pristupuje viac žien ako mužov. No ženy stále obsadzujú menej ako 20%  kresiel v americkom kongrese aj napriek tomu, že tvoria viac ako polovicu populácie. Niektorí tiež veria, že patriarchálna spoločnosť nie je realitou dneška, pretože máme predsa rovnaké možnosti na zamestnanie, no ak je to pravda, ako je možné, že medzi platmi žien a mužov stále existuje 23% rozdiel?

Je potešujúce, že v dnešnej dobe mnoho žien cíti, že majú rovnaké príležitosti ako muži a ak by v minulosti neexistovalo feministické hnutie, kto vie, kde by sme dnes boli. No feminizmus stále potrebujeme a budeme ho potrebovať aj naďalej, kým každá žena nebude cítiť, že je mužom rovná politicky, ekonomicky aj sociálne.

Stále potrebujeme feminizmus, pretože pri sobáši sa stále očakáva, že si žena vezme manželovo meno, pretože ak sú ženy obťažované, ony sú tie, ktoré sa hanbia. Potrebujeme feminizmus, pretože učíme ženy ako sa nestať obeťami znásilnenia, namiesto toho, aby sme učili ľudí nepozerať na ženy ako na objekty. Preto, že ženám je hovorené, že ak kráčajú v noci samé po ulici, robia zo seba „jednoduchý cieľ“.

Stále potrebujeme feminizmus, pretože „beháš ako dievča“ je považované za znak slabosti, a preto, že ženská obriezka sa stále praktizuje v 29 krajinách. Preto, lebo viac ako 120 krajín stále nemá zákony ošetrujúce znásilnenia v manželskom zväzku a stále existujú detské nevesty – niektoré staré len 6 rokov.

Byť feministkou neznamená  myslieť si, že ženy sa nevedia za seba postaviť, znamená to byť si vedomý toho, že aj napriek tomu že existujú ženy ktoré toho schopné sú, existujú aj tie, ktorým to umožnené nie je.

Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď