zatvoriť
Motivácia

Decembrové motto pre študentov

Oddych, lenošenie a pokoj. To všetko obnášajú školské prázdniny. Učitelia nad nami však zalamujú rukami, keď po prázdninách zisťujú, že si nepamätáme takmer nič. Návod pamätania je jednoduchý.

V mesiaci december sa začína pravá vianočná atmosféra. Okolo seba vidíme vianočné ozdoby, zeleno-červené gule, svetre s rolničkami a všetky vymoženosti doby v atmosfére príchodu „Ježiška“. Niektorí sa tešia na darčeky, niektorí na obdarúvanie druhých, iní na koniec nového kalendárneho roka a privítanie toho nového – ako sa hovorí, s novým rokom prichádza aj nové Ja a predsavzatia, ktoré sem-tam splníme. Študenti škôl sa však nevedia dočkať najmä prázdnin. Nemusíš sa učiť, ani skoro vstávať do školy, poprípade cestovať, ani sa ponáhľať a stresovať kvôli rannej zápche (tej na cestách). Neznie to lákavo? Bonusové sladkosti a nové ponožky a spodná bielizeň.

Ako sa mentálne udržiavať?

Počas týchto ospalých dní je však dôležité nezlenivieť natoľko, aby si nebol schopní otvoriť učebnicu z matematiky či fyziky.

Udržiavať svoj mozog v dobrej kondícii skús napríklad čítaním. Každá kniha je dobrá kniha. Samozrejme, nečítaj Krtka. Ak máš rád zložité témy, siahni po nej čím skôr, aby ťa jej strany nelákali aj počas školy. Ak nie si práve vášnivý čitateľ, ani nemáš záujem sa ním stať, skús každý deň otvoriť učebnicu z daného predmetu. Nechaj ju hoci len nehybne ležať na stole – možno ťa prinúti prečítať si aspoň jednu stranu. A ak nie, neboj sa. Raz sa do nej budeš musieť pozrieť.

Keď máš počas dňa čo i len jednu minútku voľnú, zamysli sa nad tým, čo si sa ako posledné v škole naučil. Zrekapituluj si ťažké javy z chémie,  biológie alebo iných predmetov. Snaž sa spomenúť si na to, čo si pamätáš.

Use it or lose it.

Pamätaj

Nezabudni – čo nepoužívaš, to stratíš. Pri zručnostiach a vedomostiach to platí dvojnásobne. Zdatnosti sa neskúšaním zhoršujú a minimalizujú.

  • Mysli – zdokonaľuj sa.
  • Spomínaj na veci, ktoré si si nevedel zapamäťať. Nájdi si k nim jednoduchšiu cestu.
  • Zhrň to, čo si si zapamätal.

Jednoduchšia cesta

Existujú ľudia, ktorí si učivo dokážu zapamätať hoci aj z biedneho výkladu polozaspávajúceho učiteľa. Pri písomke zapoja mozgové bunky a z pamäte vylovia aj odpovede, na ktoré by sme, my, normálni, neprišli ani po pozornom študovaní. Ak si nedokážete spomenúť na nejaké ťažké zložité slovo, ktoré v teste musí odznieť, pri jeho študovaní si k nemu vytvorte puto. Stačí jednoduchý predmet, úplne bežný, napríklad aj dáždnik. Jediné, čo musí spĺňať je podobnosť na základe vonkajšieho alebo vnútroného súvislu –  takzvanú metaforu alebo metonymiu. Predstav si jav, činnosť, reakciu alebo to, čo sa potrebuješ naučiť spoj s niečím vtipným. Učenie ti pôjde rýchlo…

A pri písomke sa zasmeješ.

 

Značky : motiváciasústredenosťúspech
Karin Kissova

Redaktor Karin Kissova

Volám sa Karin, mám 17 rokov. Žijem v Košiciach, veselý život mi obohacujú dobrí priatelia a škola. Som tvorivý človiečik, ktorý sa nebojí nových výziev. Rada počúvam hudbu, píšem, kreslím, fotím... a vytváram. :)

Zanechajte odpoveď