zatvoriť
fowo_logo3

Willing Workers on Organic Farms, je voľná sieť národných organizácií, ktoré pomáhajú umiestňovať dobrovoľníkov na ekofarmách. Napriek tomu, že hostiteľské WWOOF farmy sa nachádzajú v 99 krajinách, neexistuje ich centrálny zoznam alebo jedna organizácia združujúca všetkých hostiteľov. Všetky národné WWOOF organizácie sa však usilujú zachovávať podobný štandard a spolupracovať na šírení myšlienok WWOOF-u.

Komu sa nelení tomu sa zelení

Cieľom WWOOF-u je poskytnúť dobrovoľníkom priame skúsenosti z ekologického pestovania, zo života na vidieku doma alebo v zahraničí a prispievať tak k propagácii ekologického poľnohospodárstva. Dobrovoľníci  zvyčajne nedostávajú za svoju prácu finančnú odmenu. Hostiteľ im však poskytuje stravu, ubytovanie a príležitosť niečo nové sa naučiť ako protihodnotu za ich pomoc pri záhradníčení a farmárčení.

Dĺžka výmenného pobytu sa pohybuje od dní po roky. Dobrovoľníci pomáhajú v priemere päť až šesť hodín denne a stretávajú sa s WWOOFermi z iných krajín.  Medzi hostiteľské WWOOF farmy sa rátajú rôzne miesta od súkromných záhrad, cez mikropestovateľov až po komerčné farmy. Farmy sa stanú WWOOF hostiteľmi po prihlásení do ich národnej WWOOF organizácie.

Zaujalo ťa to? Tak začni!

pexels-photo-2

WWOOF je organizovaná podľa jednotlivých krajín, takže najprv sa musíte rozhodnúť, kde na svete chcete ísť! UK, Nigéria, Čile, India alebo niekde inde? Pomôcť vám môže vyhľadávač zariadení kde nájdete tú správnu národnú skupinu WWOOF vo vašich obľúbených destináciách. Následne sa musíte zaregistrovať ako  dobrovoľník – je to veľmi rýchle a jednoduché. Potom môžete začať kontaktovať hostiteľa a usporiadať vašu návštevu. Ak chcete navštíviť viac ako jednu krajinu, budete sa musieť zaregistrovať ako dobrovoľník v každej krajine, ktorú sa chystáte navštíviť.

Pár typov na správny začiatok

  1. Jasná a správna komunikácia

Skontrolujte, či váš profil obsahuje všetky informácie, ktoré chce váš hostiteľ vedieť. Vysvetlite, čo sa vám páči a prečo by ste chceli ísť práve tam. Skúste prehodiť pár e-mailov vopred, aby ste získali presný obraz o hostiteľovi. Rozhodnúť sa vám pomôže aj telefonát alebo  rozhovor cez Skype aby ste sa uistili, že dohoda bude vyhovovať obom stranám. Informujte svojho hostiteľa, aká je vaša skúsenosť a vaše očakávania. Väčšina hostiteľov sú veľmi rozumní ľudia a chcú šťastie dobrovoľníkov.

  1. Čo chcete dostať zo svojej skúsenosti?

Urobte si čas na premýšľanie o tom, čo chcete získať od WWOOFingu. Možno by ste sa chceli dozvedieť niečo konkrétne, ako prerezávanie stromov alebo ako žiť na farme. Možno chcete navštíviť časť krajiny, ktoré ste nikdy nevideli, alebo naopak, spoznať nové kontakty vo svojom vlastnom okolí. Chcete miesto, kde existuje veľa ďalších dobrovoľníkov (v takom prípade uvažovať spoločenstvo), alebo by ste radšej niekde tichšie? Prečítajte si recenzie ostatných dobrovoľníkov, ktoré sú vľavo na profile hostiteľa, aby ste sa uistil, že vám môže poskytnúť to, čo hľadáte.

snimka-obrazovky-2017-02-20-o-9-22-05
  1. Plán vopred

Premyslite si, kedy a na ako dlho tam môžete ísť  (víkend? Štrnásť dní? Jeden rok?) Získajte dobrý a včasný plán, a to najmä ak dúfate, že chcete byť dobrovoľník v júli a v auguste, keď sa to hostiteľom často rýchlo zaplní. Ak sa vám páči miesto, radi vám pobyt predĺžia. A pamätajte, poľnohospodárske aktivity sú sezónne! Môžete pomôcť s pôrodom v septembri alebo výrobe cideru v marci.

  1. Vezmite si so sebou veci, bez ktorých nemôžete žiť

Milujete pohárik vína vo večerných hodinách? Musíte si dať raňajšiu kávu? Nemôžete prežiť bez čokolády? Všetko si vopred skontrolujte, nezabudnite vás hostiteľ nemusí poskytnúť vaše obľúbené veci, takže si ich musíte zobrať so sebou alebo žiť bez nich. Akékoľvek pravidelné alebo núdzové lieky sú nutnosťou (napríklad astma inhalátory, senná nádcha tablety, EpiPens)

snimka-obrazovky-2017-02-20-o-9-21-32
  1. Voľný čas

Mnoho hostiteľov ponúka filmy, bicykle na výlety, mapy pre peších a cestovné poriadky verejnej dopravy pre poznávanie, alebo môžete premýšľať  nad vlastným využitým času. Určite si pozrite ich umenie a remeselné projekty. Prečítajte si knihu (alebo napíšte knihu). Zabaviť sa dá aj na svojom vlastnom notebooku alebo tablete. Ak je dobré pripojenie k internetu a telefónne pokrytie  pre vás dôležité, je potrebné vopred objasniť, aký silný je tam signál pre konkrétne mobilné siete.

 

  1. Buďte pripravený zažiť iný spôsob života

Nezabudnite, že budete bývať u niekoho iného doma a mali vy ste byť pripravení žiť podľa ich pravidiel (kultúry). Ak ste zvyknutí na život kde si úhľadne ukladáte topánky, byt s béžovým kobercom, je úplne pravdepodobné, že váš hostiteľ bude viac „zemitý“ ako vy. To neznamená, že je to zlé alebo nutne nehygienické, je to len príznak  vidieckeho životného štýlu. Musíte byť pripravený, že dlhá vaňa alebo sprcha každý deň nemusia byť možné, pokiaľ budú nejaké obmedzenia v teplej vode.

A na záver, ak sa rozhodnete skúsiť to, prajem vám veľa zábavy. Nesmie vám chýbať flexibilnosť, spontánnosť a trpezlivosť. Všade kde pôjdete musíte ísť s otvoreným srdcom a mysľou. Človek nikde nevie, čo sa mu v živote raz zíde. WWOOF je viac ako len poľnohospodárstvo. Sú to ďalšie príležitosti získať nové poznatky, skúsenosti a zážitky. Buďte pripravení sa do toho ponoriť!

Zdroj: Wikipedia, WWOOF

volam-sa-the-student
Značky : cestovanieekológiaprácasvetzahraničie
Júlia Gerátová

Redaktor Júlia Gerátová

Zasnívaná, ukecaná, ambiciózna, cieľavedomá a vždy s úsmevom na perách. Zamilovaná do poézie a písania. Na svet občas hľadím s ružovými okuliarmi a niekedy s okom pritisnutým na hľadáčiku fotoaparátu. Stále idem hrdo vpred, minulosť nechávam za sebou a prijímam to, čo mi život hádže pod nohy. No a môj sen? Jedného dňa sa zobudiť a povedať si, že žijem presne ten život, po akom som vždy túžila.

Zanechajte odpoveď