zatvoriť
Zaujímavosti

Cesta za kultúrou – Čína #2 Príbeh generála Chan Sina

pablo-3

V ďalšom dieli seriálu o čínskej kultúre si predstavíme príbeh Chan Sina, o významnom generálovi so srdcom veľkej znášanlivosti.

Bol jeden z najvýraznejších generálov starovekej Číny, taktiež sa podieľal na zrodení dynastie Chan. Je známy tým, že  nikdy neutrpel jedinú porážku a tak je považovaný za jedného z ,, Troch hrdinov ranej dynastie Chan.“ Chan Sin nebol vždy takým mocným ako by sa na prvý pohľad povedalo. Už v detstve prišiel o oboch rodičov a tak sa musel s chudobou a hladom vyrovnávať sám. Nie raz musel čeliť nepríjemnému pohŕdaniu a diskriminácii, no jeden z príbehov, ktoré sa o ňom zachovali hovoria, že od ľudí sa mu dostalo i veľa láskavosti. Jedna zo žien, ktorá prala prádlo pri rieke, sa s ním delila o jedlo niekoľlko dní a Chan Sin jej sľúbil, že jej všetko jedného dňa vráti. A skutočne, keď sa jedného dňa vrátil do svojho rodného mesta s veľkou cťou a bohatstvom, venoval tejto žene zo svojho majetku tisíc zlatých mincí.

Srdce veľkej znášanlivosti

Petože bol Chan chudobný, pilne študoval vojenskú stratégiu a mal vysoké ambície. Od mala sa uňho prejavoval výnimočný charakter. Tak vznikol o ňom jeden slávny príbeh ako predviedol veľkú schopnosť zniesť poníženie.                                                                                                                                                                                             Chan bol veľmi dobrý v bojových umeniach, a tak u seba nosil často meč.Jedného dňa ho zastavil na ulici miestny bitkár a urážlivo vykríkol :„ Vyzeráš ako zbabelec. Pokiaľ  sa nebojíš smrti, tak ma tým mečom zabi. Ak na to nemáš, tak sa mi budeš musieť preplaziť pomedzi nohy.“ Chan Sin vedel, že keby s ním začal bojovať, nebude sa môcť ovládať a tiež vedel, že keby zabil človeka, musel by zaplatiť vlastným životom. A preto miesto toho aby ukázal aký udatný bojovník je, rozhodol sa preplaziť pod nohami bitkára.Všetci ľudia sa mu vysmiali, pretože preplaziť sa niekomu popod nohy bola v tej dobe veľká hanba. Keď sa neskôr Chan vrátil do svojho rodného mesta, neusiloval sa o pomstu mužovi, ktorý ho zradil, ale naopak mu udelil veľkú poctu.

Vernosť

Pre svoju múdrosť, charakter a úspechy je Chan Sin rešpektovaný aj neskoršími generáciami. Je tiež známy svojou znášanlivosťou, vernosťou, odvahou a zhovievavosťou. I cez niekoľko pokusov ho presvedčiť, aby opustil svoju službu u Liou Panga a stal stal sa panovníkom svojho územia, Chan to rázne odmietal, čím preukázal svoju vernosť panovníkovi.

Hovorí sa, že kedysi odpovedal: „Moja vďačnosť chanskému kráľovi siaha veľmi hlboko. Dovoľuje mi, aby som jazdil v jeho vlastnom voze, mohol nosiť jeho oblečenie a delí sa so mnou o jedlo.  Počul som, že ak jazdíte na voze niekoho iného, musíte sa s ním podeliť aj o nešťastie v jeho živote, keď nosíte oblečenie iných, musíte vyriešiť všetky ich starosti a keď budete príjímať jedlo od niekoho iného, musíte mu byť oddaný až do smrti.“

Zrada a tragédia

Vernosť voči svojmu panovníkovi pramenila u Chan Sina z jeho viery v nasledovaní vôle nebies. Potom, čo sa stal Liou Pang cisárom Chanu, spýtal sa Chan Sina :  „ Keby som bol generálom dynastie, koľko vojakov si myslíš, že by som zvládol viesť? “ Chan sin odpovedal: „Tisíc“. Liou Pang se opýtal znova: „A koľko ty?“ Chan Sin odpovedal, „Čím viac, tým lepšie“. Liou Pang potom potom povedal: „Prečo si potom mojim podriadeným?“ Chan Sin mu vysvetlil: „Je to preto, že vaša pozícia je ustanovená nebesiami, vy rozkazujete skôr generálom, než vojenským jednotkám.“

Liou Pang  začal ale na Chan Sinove schopnosti a inteligenciu čím ďalej viac žiarliť. Keď boli všetky štáty zjednotené, Liou prevzal od Chan Sina vojenské velenie a postupne znižoval jeho pozície.

Tragický koniec prišiel, keď Siao Che, cisárov radca, ktorý pôvodne rozpoznal Chan Sinov talent, pomohol Liou Pangovej manželke, cisárovnej Lu, falošne obviniť Chan Sina zo zrady. Nalákali ho do paláca, kde ho nechali popraviť a zabili tiež všetkých príslušníkov jeho klanu.

V budúcom dieli seriálu sa dozvieme viac o troch úžasných tygrých matkách z bájí starovekej Číny.

 

Značky : svetzaujímavosti
Tamara Farkašová

Redaktor Tamara Farkašová

Som študentkou hotelovej akadémie v Nových Zámkoch. Venujem sa písaniu článkov, hudbe, móde, rada cestujem, spoznávam nové miesta a ľudí. Taktiež ma bavia cudzie jazyky, somelierstvo a rituálne prípravy čajov, no čítať knižky alebo športovať ma uvidíte iba ťažko :)

Zanechajte odpoveď