zatvoriť
Rozhovory

Branislav Gigac – študent, ktorý mení školstvo

12417641_1277197962297004_5952606792617492722_n

Branislav Gigac ešte ani nedokončil strednú školu a už stihol založiť občianske združenie ŠTUDENT – Aliancia stredoškolákov, rokuje s ministrom školstva o zmenách vo vzdelávaní a snaží sa dosiahnuť lepšie vzdelanie pre všetkých študentov. O tom ako dopadla petícia stredoškolákov, o pripravovanej konferencií a jeho odkaze študentom sa dozvieš v tomto rozhovore.

 

Môžeš sa nám v krátkosti predstaviť?

Moje meno je Brani Gigac, som študent maturitného ročníka Hotelovej akadémie v Prievidzi a od roku 2006 sa aktívne venujem dobrovoľníctvu a pomoci mojim rovesníkom.

Čo ťa viedlo k založeniu aliancie študent?

Bolo to prázdno. Prázdno po správnej a hodnotovej študentskej stredoškolskej organizácií, ktorá sa nebude na nič hrať, ale bude chcieť reálne pomôcť svojím spolužiakom.  Veľa mládežníckych lídrov siaha len po osobných cieľoch a nie po spoločenskom záujme, v našom prípade záujme stredoškolákov. V tej dobe som si s mojimi kolegami z celého Slovenska povedal jednoducho dosť.

Čo je hlavné posolstvo tejto aliancie?

Aliancia stredoškolákov vznikla preto, aby reálne hájila a zastupovala záujmy slovenských stredoškolákov vo vzťahu k zodpovedným v našej krajine. Aby sme bežné problémy stredoškolákov posúvali kompetentným , aby sme na ne poukazovali a rozprúdili o nich spoločenskú diskusiu. Chceme, aby mladí ľudia neodchádzali študovať do zahraničia, ale aby na Slovensku dostali kvalitné vzdelanie a priestor pre rozvoj ich vlastnej osobnosti a priestor pre napĺňanie ich snov.

foto12

Aké sú hlavné požiadavky aliancie študent?

Naším cieľom je jednoznačne slobodnejšie a nestranícke školstvo, kde budú šťastní učitelia, šikovné deti a hrdí rodičia. Požiadavky Aliancie stredoškolákov dlhodobo diskutujeme a je to napríklad odpolitizovanie voľby riaditeľov, posilnenie postavenia žiackych školských rád na stredných školách, vytvorenie študentského ombudsmana, zníženie odvodov pre žiakov z brigádnickej dohody a mnohé iné.

Taktiež ste mali petíciu zameranú na zlepšenie školstva, ako dopadla?

Treba povedať, že žiadna organizácia nedokázala zjednotiť za posledných 15 rokov skoro 30 000 stredoškolákov v ich požiadavkách. Asi sme naivne očakávali, že takýto nevídaný prejavený záujem mladých ľudí o ich budúcnosť, bude u politikov pochopení. Mýlili sme sa. Boli sme oklamaní a vodení za nos, no z našich požiadaviek neustupujeme a využijeme všetky možnosti, aby sa stredoškolákom na Slovensku pomohlo.

Mal si tím ľudí, ktorý do toho projektu išli s tebou? alebo si bol na všetko sám?

Určite áno. Sme skvelý tím šikovných mladých ľudí, ktorí sú pre vec zapálení.

36917

Absolvoval si niekoľko stretnutí s ministrom školstva, ako to celé dopadlo?

Minister Plavčan nesplnil tri sľuby, ktoré od marca 2016 dal. Na ministrovi bolo zo začiatku vidieť, že skutočne chce so školstvom pohnúť. Neskôr sa však jeho rétorika zmenila a dovolil by som si povedať, že sa nebezpečne priblížila „štandardným“ politikom, ktorí sú v politike roky a pre spoločnosť takmer nič nespravili. V súčasnosti sme členmi pracovnej skupiny pre Národný program výchovy a vzdelávania, do ktorého navrhujeme súbor návrhov a opatrení, ktoré žiakom na Slovensku pomôžu.

Aké sú ďalšie plány aliancie študent?

Mojím snom vždy bolo, aby na Slovensku bola jedna študentská organizácia – zjednotená. Avšak naše posledné snahy dokazujú, že osobné záujmy sú stále nadradené. Naším cieľom je v najbližšom období dostať sa bližšie k žiakom. Pôjdeme do školy a regiónov. Budeme s nimi aktívne diskutovať a počúvať ich každodenné problémy, o tom to predsa musí byť.

foto5

Najbližšie sa koná konferencia v Bratislave, o čom sa bude diskutovať?

Republikový kongres Aliancie stredoškolákov je najvyšším orgánom organizácie. Predstavíme programový dokument Stredoškoláci na nohy, kde jasne predstavíme našu víziu v konkrétnych bodoch pre nasledujúce obdobie. Medzi pozvanými hosťami je aj prezident Andrej Kiska, minister školstva, poslanci NR SR, odborníci na školstvo a mnohí ďalší.

Čo by si na záver odkázal študentom?

Nedovoľte dospelým , aby Vám bránili snívať.  Hovorte nahlas o tom, v akom Slovensku chcete žiť. Nedovoľte politikom, aby Vás z našej krajiny vyhnali. My tu chceme študovať a žiť.

Značky : mladírozhovorštudentiúspešní ľudiavzdelávanie
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď