zatvoriť
man-person-relaxation-steps

Zažívame to všetci.  Neustále odkladanie, presúvanie a hľadanie dôvodov.  Aj naďalej spokojné prechádzanie prstom po obrazovke nášho smartfónu a sledovanie najnovších videí našich obľúbených youtuberov, pričom povinností vôbec neubúda, práve naopak.

A tak sa toho raz nakopí také množstvo, že človek zrazu nevie, kde mu hlava stojí. Nehovoriac o strese, večnom nepriateľovi mnohých študentov, ktorý to veru nikomu nikdy neuľahčí. A preto je najlepšie začať teraz. Plánovať a organizovať, neodkladať povinnosti a nie práve najpríjemnejšie činnosti na neskôr. Lebo z toho neskôr sa veľmi ľahko stane nikdy.

Ako teda bojovať s prokrastináciou?

  • Naplánuj si svoj deň a činnosti, ktoré potrebuješ alebo chceš vykonať. Spíš si zoznam a zvýrazni to najdôležitejšie. Buď konkrétny a ak ti to pomôže, poznač si čas i termíny, kedy a čomu sa budeš venovať. Skvelým pomocníkom sú práve diáre – študentské a školské, motivačné či obyčajné.
  • Ako sa hovorí, nezačni zhurta, ale choď na to pomaly a postupne. Začni ľahším a postupne nabaľuj či pridávaj. Takto sa oveľa jednoduchšie prispôsobíš novému režimu a zvykneš si, že povinnosti na teba stále čakajú a nezmiznú, kým ich neodstrániš ty sám.
  • Odmeň sa. Ak splníš to, čo si si zaumienil do konca dňa/týždňa/mesiaca, spokojne si dopraj. Niečo sladké, vytúžený darček alebo výlet s priateľmi. Čokoľvek, čo ťa poteší a urobí radosť.
  • Väčšie a zodpovedné úlohy sú pre niekoho výzvou, pre iných pôsobia odstrašujúco. Stále ich však môžeš rozkúskovať na menšie časti, ktoré sa budú vykonávať oveľa jednoduchšie.
  • Nebuď na seba príliš prísny – občas človek jednoducho nemá deň a potrebuje chvíľu odpočinku. Nevadí, ak sa ti niečo nepodarí prvýkrát, nie je to znamením zlyhania ani neúspechu. Pokús sa o to znova, nájdi inú cestu a spôsob riešenia. Vždy nejaké existuje.
  • Mysli pozitívne a neľutuj sa. Negatívne myšlienky ešte nikomu nepomohli ani nezlepšili deň. Každý bojuje so svojimi problémami, a keď to zvláda každý, zvládneš to ľavou-zadnou i ty.
  • Nájdi dôvod, prečo to – niečo chceš robiť. Či už je to vysnívaná práca, peniaze, pocity alebo rešpekt okolia. Jednoducho dôvod, pre ktorý si ochotný vstať z postele a niečo robiť. Mysli, akoby si svoj úspech mal už na dosah ruky.
Súvisiaci obrázok

 

Značky : aktivitasústredenosťúspechzaujímavosti
Alžbeta Kureková

Redaktor Alžbeta Kureková

Študentka gymnázia plná snov, ambícii a pozitívnych myšlienok. Milujúca knihy, zelený čaj, skoré rána a jesenné daždivé večery. Občas túlajúca sa po svete so svojím fotoaparátom, inokedy pohrúžená do cvičenia yogy.

Zanechajte odpoveď