zatvoriť
Rozhovory

ANDREJ KISKA – O MLADOSTI, ŽIVOTE A BUDÚCNOSTI SLOVENSKA

andrej-kiska-rozhovor

Začínal ako umývač dlážky v Amerike, no neskôr sa vydal na dráhu biznisu, ktorý následne úspešne predal. Založil charitatívnu organizáciu Dobrý Anjel, aby vrátil svetu to, čo od neho dostal. Prezident Slovenskej republiky, Andrej Kiska, prešiel zaujímavou životnou cestou a je dôkazom, že spojením pokory, odvahy a tvrdej práce môže človek dosiahnuť veľa.

Akým ste boli študentom?

Živá a zvedavá povaha. S gitarou alebo s loptou v ruke. Bavila ma matematika a všetko čo malo logiku. Asi je to dedičné, lebo dnes sa so synom predbiehame v rátaní ťažkých príkladov. To čo sa bolo treba bifliť, ma bavilo menej.

Čo známky? Boli ste vzorný jednotkár alebo skôr správny trojkár?

Učil som sa dobre, rodičia boli učitelia, takže aj nároky na nás boli doma vyššie. Ale asi niet známky, ktorú by žiacka knižka nezažila (smiech).

Škola Vám nezaberala celý deň, čomu ste sa venovali vo voľnom čase?

S bratom sme žili športom. Ja som hrával volejbal a lyžoval. Keď bolo viac voľna, tak sme trávili dni v Slovenskom raji s gitarou a partiou priateľov.

Kto vás v tomto období najviac ovplyvnil?

Rodičia a do veľkej miery aj učitelia. Moja mama bola chemikárka. Učila mojich kamarátov a mnohí z nich sú dnes lekári a farmaceuti. Vraj si predmet obľúbili vďaka nej. Ja som si obľúbil fyziku a matematiku. Tiež kvôli prístupu učiteľa. Neskôr ma to ovplyvnilo pri výbere vysokej školy. Vyštudoval som elektrotechniku.

Vzťah k učeniu do veľkej miery závisí od učiteľa. Preto pripomínam, že keď hovoríme o učiteľoch, hovoríme o budúcnosti, ktorá čaká naše deti. Len kvalitný učiteľ dá dieťaťu kvalitnú budúcnosť. Malo by byť v záujme nás všetkých, aby si pedagogické fakulty vyberali len tí najlepší absolventi stredných škôl. V súčasnosti je to naopak. Mladým chýba motivácia študovať za učiteľa. Musím smutne poznamenať, že oprávnene. Preto, ako prezident, považujem školstvo od nástupu do funkcie za svoju absolútnu prioritu. To, ako bude vyzerať naša krajina o desať- dvadsať rokov, záleží od tých, ktorí dnes sedia v školských laviciach. Ak chceme pre krajinu to najlepšie, musíme dať to najlepšie do školstva.

Vysoká škola je veľká zmena pre mladého človeka. Ako ste sa prispôsobili novému prostrediu v Bratislave a životu na internáte?  

 

how-bad-do-you-want-it-2
Značky : Andrej Kiskaprezidentrozhovor
Patrik Uhrin

Redaktor Patrik Uhrin

Zanechajte odpoveď