zatvoriť
paff_051217_mindfulnessmemoryaccuracy-609×419

Každý z nás má mnoho spomienok z detstva – s kamarátmi, súrodencami, rodičmi. Ako plynie čas, tieto spomienky ostávajú v našej pamäti, ale už ich pomaly odsúvame ďalej a ďalej novými zážitkami a informáciami, ktoré sú pre nás dôležitejšie. Stačí, aby vám kamarát niečo pripomenul a vy si danú spomienku vybavíte, je niekde vo vašej pamäti, ale na jej vybavenie potrebujete podnet z okolia. Niekedy sa vám spomienka nevybaví a hovoríte si: naozaj sme niečo také zažili? Môže to byť tým, že kamarátová spomienka pre vás nebola dôležitá, a tak ste ju vypustili. Práve mi napadol skvelý film, V hlave (Inside Out). Je tam krásne spracované, ako to v našom mozgu funguje so zážitkami a emóciami. Odporúčam.

Moje rady pre vás:

  • 1. Nájdite si zošit a zapíšte si doň momenty z dňa, ktoré vás zaujali a boli niečím odlišné od predchádzajúceho dňa. Text doplňte obrázkami. Spomienka sa vám tak ľahšie vybaví aj po niekoľkých rokoch.
  • 2. Na farebné lístočky v tvare štvorca si zapíšte zážitky a odložte ich, napríklad do dekoračnej zaváraninovej fľaše. Na konci roka ich môžete všetky vybrať a na základe spomienok zhodnotiť uplynulý rok.
  • 3. Vytvorte si foto album. K fotkám môžete napísať, ako ste sa v tej chvíli cítili, kde to bolo a čo to bolo za udalosť.
  • 4. Vyčleňte si zošit, do ktorého si budete lepiť vstupenky a fotky z miest, ktoré ste navštívili.
  • 5. Nájdite starú škatuľu a ozdobte ju podľa vlastného vkusu, napríklad predmetmi z dovolenky. Môžete si do nej odkladať spomienkové predmety, ale takúto krabičku treba popravde sem-tam upratať a urobiť miesto pre nové kúsky.

Prečo vlastne zaznamenávať spomienky a zážitky? Môžu vám pomôcť, keď máte zlú náladu – pripomenú vám, že aj keď je to teraz ťažké, nebude to trvať večne a v rovnakej intenzite. Pri stretnutí s kamarátmi môžete spomínať, čo všetko ste zažili, akí ste boli, keď ste boli deti či pubertiaci. Alebo raz budete rozprávať deťom a vnúčatám, čo sme robili my ako deti. Doba sa neustále mení – my sme sa zabávali inak ako naši rodičia a naše deti sa budú zabávať inak ako my.

Čo na záver? Mať spomienky je fajn, ale aby sa uchovali, treba sa o ne starať. Je mnoho spôsobov, ako si ich zaznamenávať. Máš aj ty svoj spôsob? Porozmýšľaj o tom.

Anna Albrechtová

Redaktor Anna Albrechtová

Som človek, ktorý rád spoznáva nových ľudí. Objavuje nové krajiny a s tým spojené zážitky. Môžem o sebe povedať, že som kreatívna, rada píšem blogy. Keď sa pre niečo nadchnem idem si za tým. Takže by som povedala, že som aj cieľavedomá.

Zanechajte odpoveď