zatvoriť
pexels-photo-127564

Pokiaľ sa vám zdá učenie nudné a náročné, spravte si z neho zábavu podľa svojho spôsobu. Od upravovania prostredia na učenie po hľadanie ciest na zvýšenie motivácie. Je mnoho spôsobov ako spraviť tento náročný proces zaujímavejším a menej nudným. Tu je zopár rád, ktoré môžu fungovať práve vo vašom prípade.

  1. Drž si niečo na zahryznutie čo najbližšie. Vezmi si k učeniu niečo sladkého, alebo slaného podľa chuti, a sem tam niečo zobni pri učení. Dovoľovaním si takých malých zobnutí čas strávený nad knihami nadobúda na relatívnosti. Taktiež to môže byť zaujímavá forma odmeny za dokončenie časti práce. Radšej neskúšajte tonové balíky čipsov – skúste niečo ľahšieho a jednoduchšieho – banán alebo jabĺčko.muffin
  2. Hovorí sa, že na poriadne učenie sa je potrebné ticho bez rušivých elementov. Pre niektorých je tiché prostredie nepredstaviteľné. Pre tých, ktorí obľubujú študovanie s počúvaním hudby je skutočnou výzvou vybrať vhodnú hudbu. Zdá sa, že Mozart zlepšuje výkon mozgu – to je takzvaný „Mozartov efekt“. Optimálne je zvoliť si hudbu bez slov pretože ak poznáte pesničku, môžete sa prichytiť pri hmkaní si. Zvukom prírody – ako je dážď, vlny, džungľa taktiež nič neskazíte – hoci to nutne nemusí byť práve to, čo obľubujete. Vyhýbajte sa rádiám, dialógy a napríklad správy o stave ciest vás budú zbytočne vyrušovaťsmartphone-vintage-technology-music
  3. Miesto, kde sa učíme môže mať na náš celkový výkon veľký vplyv. Preto je dobré pravidelne vetrať – aj v zime. Nedostatok čerstvého vzduchu človeka unavuje. Rovnako dôležitá je teplota. Cítiť sa príliš horúco alebo príliš chladno nie je komfortné. Čo sa týka teploty je mnoho spôsobov ako sa s ňou vysporiadať – otvárať a zatvárať okná alebo dvere, piť rôzne teplé alebo studené nápoje, zapnúť ohrievač a tak ďalej.
  4. Zožeň si poriadnu podporu! Pri študovaní môžeš pri sebe mať trebárs domáceho maznáčika. Takto k sebe postavíte živú bytosť, ktorej musíte venovať časť svojej pozornosti.
  5. Prestávky, špeciálne načasované, napríklad každú polhodinu sú podstatne efektívnejšie ako tie nefrekventované. Samozrejme niekedy sa stáva, že na prestávku jednoducho zabudneme. Preto je dobré nastaviť si alarm na mobile alebo počítači, prípadne pravidelne kontrolovať čas. Urobte si malú rozcvičku, choďte si po čaj alebo kávu, pozrite sa aké je počasie, prejdite sa po záhrade – skrátka na chvíľu vypnite akékoľvek myšlienkové procesy.
  6. Poriadne využívajte počítač. Ak ste dobrý s počítačom pomáhajte si rôznymi programami pri učení. Azda najlepší je notoricky známy microsoft powerpoint – vytvorte si prezentáciu na danú tému. Samozrejme do prezentácie možno nahodiť aj video, zvuk a obrázky, aby sa vám to vrylo do pamäti čo najlepšie.
Značky : učenievzdelávaniezaujímavosti
Daniel Vasilišin

Redaktor Daniel Vasilišin

Som 19 ročný potencionálny právnik.Rád cvičím,píšem,varím a bicyklujem.

Zanechajte odpoveď