zatvoriť
pexels-photo-70292

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú študenti či už strednej alebo vysokej škole nezamestnaní, je práve nedostatok skúseností. Veľmi málo zamestnávateľov je ochotných prijať niekoho s nulovými skúsenosťami a vyučiť ich podľa svojich pravidiel. No napokon sa to pre nich môže stať výhodou, pretože zamestnanec nebude mať tendenciu konať podľa postupov z bývalého pracoviska. Ako však uspieť so životopisom, ktorý zíva prázdnotou po skúsenostiach? The Student ti prináša zopár tipov.

 

  1. Dobrovoľníctvo  – v tomto prípade sa rozhodne vylučuje príslovie: „Za dobrotu na žobrotu.“ Množstvo organizácií potrebuje a vyhľadáva (prevažne) mladých dobrovoľníkov. A ak by aj nehľadali, dobrovoľné prihlásenie nič nestojí. Krásne to poukáže na fakt, že možno síce nemáš šťastie získať miesto, ale nebojíš sa pošpiniť si ruky dobrovoľne a hlavne nezištne. Takáto snaha jednoznačne nemôže ostať neocenená. Niektoré dobrovoľníctva dokonca môžu pomôcť uspieť pri ústnych prijímačkách na vysokú školu, pretože mnohé si už vyžadujú životopis k nahliadnutiu. Kde sa teda môžeš hlásiť?portrait of a happy and diverse volunteer group hands raised

  2. Červený kríž – ako prvé ti možno napadne, že to nie je miesto pre teba, keďže neplánuješ študovať medicínu. ALE! Získaš vedomosti ako poskytnúť prvú pomoc, budeš postavený do role prednášajúceho na základnej alebo strednej škole, či dokonca učiť deti v škôlkach alebo nákupných centrách poskytovať PP. Taktiež Červený kríž organizuje celoslovenskú súťaž, kde si mestá merajú sily v stimulovaných situáciách žiadajúcich si poskytnutie PP. Táto položka ti v životopise skvelo vynikne, zamestnávateľ totiž bude vedieť, že vieš pomáhať v krízovej situácii (až do príchodu záchranárov) a pre vysoké školy v zahraničí je to veľmi zaujímavá a lákavá položka. Viac o dobrovoľníctve nájdeš tu.pexels-photo-98014
  3. Baristické kurzy – veľmi si praješ pracovať v kaviarni, pretože sa vyžívaš v príprave kávy a rôznych nápojov, no nikdy predtým si kávu nepripravoval nikomu inému než rodine a priateľom. A samozrejme, kaviareň prijíma len skúsených baristov alebo absolventov hotelovej akadémie, takže si z kola von. Nevadí! Stále máš možnosť zaplatiť si niekoľko týždňový kurz, kde ťa naučia všetko potrebné a v životopise sa ti vyskytne nová položka, ktorá svedčí o skúsenosti! Po novom sa dokonca organizujú latte art (tvorenie vzorov na pene kávy) súťaže, do ktorých sa tiež môžeš zapojiť a spomenúť to v jednej položke s kurzom. Čo sa týka kurzov, môžeš si vybrať z oboru aký ťa zaujíma, či už sú to kurzy programovania, varenia, masérske alebo plavecké kurzy.
  4. Školské aktivity – tak predsa všetky tie olympiády a súťaže sú na niečo dobré okrem „uliatia“ sa zo školy! Predovšetkým jazykové olympiády alebo certifikáty z jazykových škôl sú zaručeným kľúčom k práci – doučovaniu. Veľa rodičov totiž hľadá mladých ľudí, ktorí ovládajú predovšetkým angličtinu alebo nemčinu aby pomohli ich malým ratolestiam, a tak sa teda jazyk stáva ďalším pomocníkom.

Život je plný možností, ktorými sa dajú nadobudnúť skúsenosti ku brigáde vyžadujúcej prax. Stačí len skúšať a hľadať stále nové a nové možnosti. Kto hľadá, ten nájde!

Značky : budúcnosťdospelosťštudentitipyvzdelanie
Iveta Peterčáková

Redaktor Iveta Peterčáková

Som študentkou bilingválneho slovensko-anglického gymnázia v Košiciach a chcela by som pokračovať štúdovaním žurnalistiky na Karlovej univerzite. Považujem sa za veľmi zhovorčivú a rada sa venujem písaniu a čítaniu.

Zanechajte odpoveď