zatvoriť
rec-tela

Komunikácia je v živote veľmi dôležitá.  Mnoho ľudí si pod pojmom komunikácia predstaví textové slovo.  Každý z nás  denne odkomunikuje množstvo informácií o svojich pocitoch, aktuálnom stave. Veľakrát komunikujeme a ani o tom nevieme.

Niekedy ani nemusíme vedieť, že sme práve vyslali informáciu o sebe do okolia.  Ako je to možné? Je to tým, že si naše telo vytvorilo obranné mechanizmy. Keď sme v strese, cítime úzkosť, v spoločnosti sa cítime zbytoční, prípadne sa nudíme. Naučili sme sa, čo robiť, a náš mozog si to zapamätal. Ak sa vyskytne nejaká situácia, ktorú náš mozog  už niekedy zažil, vie, ako reagovať . Bez toho, aby sme mu povedali, čo má robiť.

Poznáme, v čom máme rezervy v neverbálnej komunikácií a čo sa dá zlepšiť ? Čo si všímať pri reči tela?

Výraz tváre

Signály, ktoré vysielane pomocou našich očí, pohybom úst, obočia môžu byť často klamlivé. Človek , ktorý sa usmieva, sa tak nemusí cítiť. Silený úsmev sa dá naučiť. Niektorí ľudia svoje trápenie zakrývajú tým, že sa usmievajú, aj keď ich niečo trápi.

vyraz-tvare

Gestá

Niektorí ľudia sú zvyknutí až prehnane „rozhadzovať rukami“. Chcú tým opísať nejakú informáciu. Môže sa stať, že sa viac zameriame na ich gestikuláciu ako na to, čo hovoria.  Treba vedieť, kedy je naše „rozhadzovanie rukami“ skôr na príťaž než na osoh. Letušky či rosničky mávajú často ruky za chrbtom. Takto vedia, že s nimi neurobia gesto, ktoré nie je vhodne. Ak máme ruky vo vreckách môže to o nás vypovedať, že si nie sme istí.

Proxemika

Je to vzdialenosť  medzi ľuďmi, ktorí spolu komunikujú, sedia vedľa seba.  Každý máme osobnú zónu, do ktorej len tak hocikoho nepúšťame. Čím nemej sú nám ľudia sympatickí, tým je vzdialenosť medzi nimi a nami väčšia. Do akej blízkosti si dokážeš ľudí pustiť k sebe? Stretneš človeka bez domova, ako blízko si ochotný stáť?

Farba oblečenia

Áno, aj farba oblečenia vypovedá o našom stave. Sme šťastní čí smutní?  Človek, ktorého oblečenie je bielej farby, vypovedá o sebe, že je sebavedomý, otvorený, vyrovnaný.

O červenej farbe sa dá povedať, že je výstražná, povzbudzuje chuť do jedla a sexuálny apetít.

Z modrej farby vyžaruje pokoj, vyrovnanosť, je to farba introvertov, neba a vody.

Zelenej farby býva aj maturitná stužka. Je to farba nádeje, tvorivosti, pozitívnej nálady.

Žltej farbe sa pripisuje potreba rozvíjať sa, túžba po radosti, veselosť.

Oranžovú si zvolia ľudia, ktorí sú zvedaví, zaujíma ich okolie.

Hnedá je zemitá farba,tepla, domova, pohody. Je to tiež farba ľudí vyčerpaných, ktorí túžia po odpočinku a pokoji.

Ružovú farbu majú radi ľudia romanticky naladení.

Fialová vyjadruje skryté tajomstvo, je to aj farba pôstu.

Sivá je farba všednosti a obyčajnosti, nedarmo sa hovorí „si ako šedá myška“.

Človek, ktorý si oblečenie čiernu farbu, pôsobí smutne, utiahnuto. Na druhej strane je to farba elegancie.

Mnoho o nás povie výraz tváre, gestá, ktoré vysielame, ako blízko sme ochotní si rôznych ľudí pripustiť k sebe. Ďalšou informáciou je farba nášho oblečenia. Často si ani neuvedomujeme, že aj keď nerozprávame, stále komunikujeme naším telom. Skús sa niekedy zamyslieť, ako sa správaš ty, keď čakáš napríklad u lekára, na zastávke autobusu. Aké správanie vysielaš do okolia o sebe a svojom stave.

Značky : inteligenciakultúrasvettipy
Anna Albrechtová

Redaktor Anna Albrechtová

Som človek, ktorý rád spoznáva nových ľudí. Objavuje nové krajiny a s tým spojené zážitky. Môžem o sebe povedať, že som kreatívna, rada píšem blogy. Keď sa pre niečo nadchnem idem si za tým. Takže by som povedala, že som aj cieľavedomá.

Zanechajte odpoveď