zatvoriť
Motivácia

8 vlastností, ktoré by mal mať každý osemnásťročný človek

Dosiahnutím tohto prelomového veku sa dospelým nestaneš – musíš sa tak správať. Aký je však správny štart do tvojho života? Aké sú vlastnosti, ktorý by mal ovládať osemnásťročný človek? Mnoho študentov má nejasný cieľ, nezvláda záťaž a tlaky okolia. 

Odpoveď na otázku „Aké zručnosti potrebuje každý osemnásťročný?“ pôvodne napísala zahraničná spisovateľka Julie Lythcott-Haims. Spomína to vo svojej knihe zameranej na výchovu života schopných budúcich dospelých. Ak sa chceš dozvedieť viac, pomôže ti How to Raise an Adult: Break Free of the Overparenting Trap and Prepare Your Kid for Success“ od Jullie Lythcott-Haims.  My ti prinášame v skrátenej verzii všetko, čo by si mal vedieť, aby bol tvoj život plnohodnotný.

how-to
  1. Dokážeš sa prihovoriť cudzincovi?

Fakulty, dekani, poradcovia, hospodári, manažéri ľudských zdrojov, spolupracovníci, bankoví úradníci, poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, vodiči autobusov, mechanici – v skutočnom svete. Počas bežného dňa prídeme do styku s mnohými ľuďmi, ktorých osobne nepoznáme.

Chyba: Učíme deti nehovoriť s cudzincami namiesto toho, aby sme ich naučili ako rozpoznať tých zlých neznámych od  dobrých. Tým pádom deti nakoniec nevedia pristupovať k cudzincom – samozrejme s rešpektom a očným kontaktom – pokiaľ ide o pomoc alebo vedenie, ktoré budú potrebovať.

  1. Nájdi si spoločnosť vo svojom okolí

Mesto, v ktorom býva tvoja letná láska, škola, do ktorej chodíš alebo práca, kde pracuješ.

Chyba: Rodičia s nami jazdia a sprevádzajú nás na každom kroku, cestou na autobus, na bycikli… Znemožňujú nám uvedomiť si, čo je snaha vynaložená pre získanie dopravného zabezpečenia. Ako sa vysporiadať s možnosťami dopravy, zápchami, kedy a ako doplniť olej, benzín, naftu do auta či realizovať prepravné plány.

  1. Každý osemnásťročný by mal vedieť ako zmanažovať svoj čas

Chyba: Poúčajú ťa kedy a ako by si si mal spraviť domácu úlohu, opravujú, karhajú, pomôžu alebo rovno urobia za teba. Výsledok: Študenti si nevedia určiť priority alebo pracovať samostatne bez neustálych pripomienok alebo opráv, dodržiavať deadliny.

argument-238529_1920
  1. Chod domácnosti by ti nemal byť cudzí

Nežiadajú ťa o pomoc, čo sa týka domácich prác? Mali by. Umy riad, povysávaj, utri prach, postaraj sa o plnú chladničku. Naši rodičia nás rozmaznávajú robením vecí za nás. Ak sa však sám nenaučíš, ako tieto veci vykonávať, nebudeš si vážiť potreby druhých, rešpektovať ich, plniť ich v prospech a dobro celku. A to je základný predpoklad pre harmonické prežívanie.

  1. Musíš si vedieť vyriešiť poškodené vzťahy

Nauč sa ako vysporiadať s problémami vo svojom živote. V budúcnu to budeš robiť len ty sám. Nespoliehaj sa na osobu, ktorá bude konflikty riešiť za teba.

  1. Vyrovnaj sa s prehrami a pádmi

Pracovná záťaž, zasadnutí profesori, vysoká úroveň práce, konkurencia, šéfovia a ďalší.

Rodičia vstupujú, keď sa nám nechce dokončiť svoju prácu, keď treba hovoriť s „tými z vedenia“ – ukazujú ti tak, že to za teba s radosťou vybavia. V živote sa však nedá ísť stále cestou, ktorú si vyberieš. Alebo, ktorú ti vyberú rodičia. No musíš pokračovať ďalej, bez ohľadu na to, aké ťažké to môže byť.

  1. Ako zarobiť peniaze a vysporiadať dlhy

Dostávaš od svojich rodičov peniaze na to, čo potrebuješ alebo chceš, kedykoľvek o ne požiadaš.

Výsledok: Deti nemajú rozvynutý zmysel pre zodpovednosť – prečo by mali pristupovať k svojej práci s úctou, ak od svojich blízkych dostanú peniaze na ruku? Nevedia si vyhodnotiť pravú hodnotu vlastnými schopnosťami zarobených peňazí. Z toho vyplýva, že s nimi nemajú možnosť ani poriadne hospodáriť. 

  1. Kedy zariskovať

Ochrániť ťa pred každou nástrahou alebo počkať, kým na problémy narazíš sám, aby si sa vedel ubrániť? Je možné, že nad tým tvoji rodičia uvažujú pomerne často. Odpoveď je jasná – jednoznačne druhá možnosť. Už v skorom veku by si sa mal obaliť hrošou kožou a spoznať, že nedostaneš všetko, čo budeš chcieť. Úspech a vysnívaný cieľ prichádza až po tvrdej práci.

Si schopný riešiť všetky tieto neduhy sám, bez toho, aby si volal svojim rodičom? Ak áno, si na dobrej ceste. Je to znakom toho, koľko skúseností si počas svojho života nabral. Pokús sa ich vstrebať čo najviac a zo všetkého si vezmi ponaučenie.

Značky : budúcnosťdospievanieživot
Karin Kissova

Redaktor Karin Kissova

Volám sa Karin, mám 17 rokov. Žijem v Košiciach, veselý život mi obohacujú dobrí priatelia a škola. Som tvorivý človiečik, ktorý sa nebojí nových výziev. Rada počúvam hudbu, píšem, kreslím, fotím... a vytváram. :)

Zanechajte odpoveď