zatvoriť
pexels-photo-30982

Jednou z veľmi účinných stratégií, ako sa naučiť angličtinu, je čítanie. Aj keď veľmi veľa ľudí dnes nemá čítanie rado, nevyhneme sa mu. Čítať musíš aj posty na facebooku, články v časopisoch alebo na internete, čítanie je všade okolo nás a môže ti pomôcť sa naučiť obrovský počet nových slov. Tu je šesť rád, ako na to:

1. Aké knižky pre študenta angličtiny?

Jednoduché a tenké. Ak si sa len začal učiť po anglicky, potom anglické čítanky budú pre teba ideálne. Sú to knižky, veľa krát známe, prepísané do jednoduchšieho jazyka pre študentov angličtiny. Sú rozlíšené podľa úrovní a ľahko si vieš vybrať tému alebo žáner, aké ťa zaujímajú, pretože sú dostupné vo veľkej variabilite takmer všade.

2. Začni od najjednoduchších a najtenších

Je to motivujúce. Čím ľahšia knižka, tým tenšia a tým rýchlejšie ju prečítaš. Moja skúsenosť je, že tenké knižky neodrádzajú tak ako hrubé, hoci by sa aj dobre a jednoducho čítali. Na začiatok stačí aj niečo krátke, nech máš dobrý pocit čoskoro, keď prečítaš svoju prvú knižku po anglicky!

Začni od jednoduchších a keď zistíš, že v celej knižke boli tri nové slovíčka, hurá vpred na knižku o úroveň ťažšiu. Ľahké knižky ti nemôžu ublížiť, iba ti pridať na sebavedomí. Na novej úrovni skús zostať dovtedy, pokým nemáš dobrý pocit zo seba a z knižky. To bude znamenať, že rozumieš naozaj takmer všetkému a tvoj génius potrebuje novú výzvu.

pexels-photo-113776

3. Úrovne čítaniek – ktorá je pre mňa?

Všetky knižky majú vzadu úroveň, pre ktorú sú napísané. Z mojej skúsenosti sú však preceňované – ak ti učiteľ povie, že si na úrovni intermediate (stredne pokročilý), tak si kúp knižku pre-intermediate (mierne pokročilý) alebo aj elementary (začiatočník). Tieto označenia úrovní sú veľmi vágne a preto medzi dvoma úrovňami bývajú veľké skoky v slovnej zásobe a aj v gramatike. Veľakrát sú v knižkách pre začiatočníkov použité rôzne gramatické javy a časy, ktoré chudák začiatočník nemá odkiaľ vedieť. Takže nemusíš mať vôbec zlý pocit, že by si si mal kúpiť začiatočnícku knižku.

Ešte jedna rada – ak čítaš anglické čítanky Readers, ktoré môžu byť publikované rôznymi vydavateľstvami, snaž sa zostať pri jednom vydavateľstve. Nie je medzi nimi zásadný rozdiel, ale úrovne nemusia byť ekvivalentné. Zvyčajne knižky od Macmillan Readers bývajú zložitejšie ako Penguin Readers tej istej úrovne.

4. Používaj slovník

Hovorí sa síce, že čítať by si mal bez prekladania a slová pochopíš z kontextu, ale viac to neplatí ako platí. Po chvíľke sa budeš cítiť ospalý a na druhý deň nebudeš vedieť, o čom si čítal. Domýšľanie nie je porozumenie. Prejaví sa to takto veľmi jednoznačne.

Viem, že je namáhavejšie čítať a pritom si prekladať nové slová, ale stojí to za to. Nik učený ešte z neba nespadol. Ak chceš veľa vedieť, musíš na tom makať. Ak prejdeš neznáme slovíčka, je veľká pravdepodobnosť, že sa k nim nevrátiš. Potom na konci knižky zistíš, že si sa v lepšom prípade nenaučil veľa nového, v horšom nebudeš vedieť o čom knižka bola, iba to budeš tušiť.

Prekladač nie je slovník. Poriadny slovník ti napíše:

  • či je slovo podstatné meno, sloveso, a pod. – slovný druh,
  • výslovnosť,
  • v akých rôznych kontextoch sa slovo používa a jeho význam,
  • vetu na ilustráciu daného použitia, aby si aj ty vedel vytvoriť svoju vlastnú vetu,
  • predložky a iné slová, s ktorými sa viaže pre každé použitie,
  • frázy, v ktorých sa používa.
pexels-photo-57808

5. Čítaj si nahlas

Ak môžeš, čítaj si nahlas. Má to dva plusy:

  1. Precvičíš si výslovnosť slov. Čím viackrát určité slovo povieš, tým lepšie si ho zapamätáš.
  2. Stalo sa ti už, že si čítal na hlas a po prečítaní si nemal ani šajnu, o čom si čítal, pretože si všetku pozornosť sústredil na výslovnosť? Tento efekt po krátkom čase vymizne, chce to len tréning.

6. Počúvaj

Ak máš ku knižke CD, tak počúvaj a počúvaj. Zo začiatku počúvaj a čítaj, neskôr len počúvaj.

CD ku knižkám sú väčšinou nahovorené krásnou britskou angličtinou. Natrénuješ si svoje porozumenie a zapamätáš si výslovnosť slov. Ak môžeš, tak opakuj nahlas slová, celé vety, celé knižky. Naučíš sa, ako dávať prízvuk na slová vo vetách a tiež intonáciu angličtiny.

Prízvuky v slovách a intonácia sú úplne odlišné od slovenčiny a podľa nich vieš zistiť, kto pochádza z ktorej krajiny. Počul si už niekedy rusa hovoriť anglicky? Alebo taliana? Francúza? Aj česi sú ľahko rozpoznateľný.

Dôležitejšie však ako či niekto rozpozná tvoj pôvod je, že niektoré slová majú iný význam s iným prízvukom. Natrénuj si výslovnosť už len z jedného praktického dôvodu – aby si náhodou niekoho neurazil.

light-lamp-bedside-lamp-illumination-50583

Pri čítaní kníh sa dokážeš naučiť obrovské množstvo nových slov, ujasníš si gramatiku, dozvieš sa niečo nového a rozvíjaš si fantáziu a kreativitu. Tak sa určite pokús spraviť, čo je v tvojich silách, aby si túto príležistosť pohnúť sa vpred využil naplno. Investuj 5€ do knižky, čítaj, prekladaj, počúvaj, opakuj a napodobňuj.

Zdroj
motivacne plagaty

Značky : cudzí jazyktipyučeniezručnosti
Nicolas Uhrin

Redaktor Nicolas Uhrin

Som 19 ročný študent Marketingu na Via University v Dánsku. Mám na starosti web, dobre lyžujem a neviem variť.

Zanechajte odpoveď