zatvoriť
Motivácia

5 dôvodov, prečo ísť na zahraničný pobyt

pexels-photo

Výmenný pobyt mnohých mladých ľudí desí. Čo ak ma ľudia v novej krajine neprijímu? Čo ak s nimi nebudem vedieť komunikovať? Sama som výmenný pobyt ako študentka strednej školy zažila. Strávila som jeden školský rok v Kanade a síce som späť na Slovensku už druhý rok, rozhodnutie zúčastniť sa výmenného pobytu považujem za najlepšiu vec, akú som doposiaľ vo svojom živote vykonala. TheStudent ti preto ponúka päť najväčších benefitov, ktoré ťa stretnú po tom, čo nájdeš odvahu povedať si: „Idem do toho, balím kufre!“

1.  Zdokonalíš sa v jazyku

Znie to ako staré známe klišé, ale je to naozaj tak – zdokonalenie sa v jazyku je snáď ten najväčší prínos, aký výmenný pobyt ponúka. Nemusíš pritom denne tráviť hodiny nad učebnicami ani počúvaním CD-čiek s nahrávkami. Denný styk s ľuďmi komunikujúcimi daným jazykom ťa obohatí o novú slovnú zásobu. Musíš však rozprávať čo najviac a nebáť sa potenciálnej jazykovej bariéry. Nikto si z teba posmech robiť nebude, práve naopak – miestni obyvatelia všade na svete ocenia snahu cudzincov a naučenie sa ich jazyka. Najlepším spôsobom, ako sa naučiť nový jazyk, je „hodiť sa priamo do vôd“ a plávať, plávať, plávať, počúvať, vyjadrovať názory… Ide to oveľa ľahšie, keď sme nútení, pretože v takom prípade nemáme iné východisko a výhovorky „Naučím sa to neskôr“ neexistujú.

pexels-photo-219394

2. Spoznáš nové kultúry 

Počas svojho výmenného pobytu som sa stretla s ľuďmi mnohých kultúr a národností. Je fascinujúce sledovať, ako sa jedna kultúra líši od tej druhej a rovnako sa líšia aj tradície. To, čo sa považovala za bežné v japonskej kultúre, bolo prejavom hlbokej intelektuality v kultúre ohnivých Talianov. S kultúrou úzko súvisí aj kuchyňa – nikdy predtým, než som sa dostala do Kanady, som nejedla arašidové maslo či wafle s javorovým sirupom na raňajky. Ochota spoznávať iné kultúry ti dá otvorenosť voči rôznym etnikám a rasám, či voči svetu vo všeobecnosti.

3. Nájdeš si priateľov po celom svete

To, že sa počas svojho výmenného pobytu ocitnete napríklad v Nemecku, neznamená, že sa celý jeden rok budete stýkať len s čistokrvnými Nemcami. Migrácia a sťahovanie je v dnešnej dobe mimoriadne bežná záležitosť, preto nebuďte prekvapení, ak narazíte na Španielov či Číňanov. Ja sama som v Kanade stretla ľudí z Talianska, Španielska, Francúzska či Japonska a stala sa s nimi veľmi blízka priateľka. Okrem vzácnych ľudí v mojom živote som získala aj možnosť cestovať po celom svete, pretože sa nemusím strachovať o možnosť ubytovania – môžem predsa kedykoľvek zostať u svojich priateľov!

pexels-photo-107996

4. Dospeješ

To, že budeš celý jeden rok závislý viac-menej len sám na sebe, ti dá priestor dospieť. Ani len netušíš, koľko zodpovednosti sa v tebe skrýva, no doposiaľ si nemal príležitosť využiť ju. Staneš sa nezávislým a samostatným človekom s veľkým rozhľadom, pretože zažiješ niečo odlišné a nevšedné v porovnaní so svojou krajinou pôvodu. Sám seba otestuješ, na čo máš a na čo nie. Emocionálne sa staneš stabilnejším a silnejším, naučíš sa väčšej tolerancii voči sebe a rovnako tak aj voči ľuďom okolo teba.

5. Tvoj život už nikdy nebude takým, akým býval

Síce sa vrátiš späť domov, ku svojim rodičom, priateľom, naspäť na rovnaké miesto, v ktorom si predtým býval niekoľko desiatok rokov, nič už nebude také, aké to bývalo predtým. Stále budeš mať potrebu a vnútornú túžbu vrátiť sa do krajiny, v ktorej si strávil svoj výmenný pobyt. Prečo? Pravdepodobne preto, pretože si tam zažil niečo jedinečné a neopakovateľné, život si si užíval oveľa viac ako spoza stien svojej izby doma, mal si nekonečné možnosti každý deň skúmať a objavovať niečo nové. Ak spoznáš vo svojom živote niečo takéto, už nikdy ťa nebude baviť sedieť na jednom mieste. Duch cestovateľa a bádateľa ťa bude sprevádzať po zbytok tvojho života – neboj sa ho, je to fantastický priateľ!

Značky : aktivitaradyštudentisvettipy
Paulina Kleinová

Redaktor Paulina Kleinová

19 rokov, na svet pozerá cez sivo-zelené dúhovky, úspešne na vysokej škole, vraj ju bude živiť žurnalistika, snažiaca sa písať, písať, písať a písať. Vo voľnom čase zastihnuteľná pri dobrej literatúre, varení, turistikovaní, fotení, niekedy aj nezastihnuteľná pri cestovaní. Zdraví vás Paulina, dieťa kvetov!

Zanechajte odpoveď