zatvoriť
23316083_10208362782745515_2079705530_n

Povinnosti sa valia ako lavína a čas na učenie sa nám nemilosrdne kráti. Ak si prvák, zrejme sa do vysokoškolského systému stále len dostávaš. Ako zvládnuť kolotoč záveru prednáškového a začiatku skúškového obdobia?

Zápočty, seminárky, priebežné hodnotenia a pri niektorých predmetoch na záver aj skúška. Tak vyzerá zhrnutie povinností, ktoré nám pedagóg na úvod zadá. Môže sa zdať niekedy až neuveriteľné, ako nakoniec všetko stihneme. Obzvlášť náročné je to pre prvákov. Polovica decembra a neskôr aj polovica mája sú obdobím, kedy sa prednášky stretávajú so skúškami. Deadline na odovzdanie seminárky či zápočet sú len o niekoľko dní skôr, ako skúšky. Čo môžeme spraviť, aby sme to zvládli a nemuseli ich opakovať?

Nenechávaj si všetko na poslednú chvíľu

Všetci to dobre poznáme. Povinnosti sa nám kopia. No namiesto toho, aby sme sa pustili do ich riešenia, tak sa len uspokojujeme s tým, že termín odovzdania práce je ešte ďaleko. Množstvo pedagógov nechá deadline na odovzdanie záverečnej práce až na koniec prednáškového obdobia. Vtedy už myslíme skôr na predtermíny skúšok. Znie to síce zbytočne, aby sme si prácu, ktorú treba odovzdať v decembri, vypracúvali v októbri. Opak je však pravdou. Ak si splníš svoje povinnosti skôr, jeden predmet si môžeš odškrtnúť ako hotový predčasne. Zároveň v závere semestra oceníš ušetrený čas, ktorý môžeš investovať do učenia sa na skúšky.

Poznámky si zjednodušene prepisuj do Wordu

Len málokto si ako stredoškolák písal poznámky na počítači. Na vysokej škole je tento zvyk zaužívanejší. Ak však stále zostávaš pri klasickom zapisovaní si do zošita, je pomerne výhodné, ak si v závere látku zjednodušene prepíšeš do počítaču. Pri rýchlom zaznamenávaní si na hodine môžeš mať niektoré veci spísané neprehľadne či text môže obsahovať zbytočnú „omáčku.“ Naviac, spätné prepisovanie si informácií ti pomôže k lepšiemu zapamätaniu si látky.

Neodsúď použitú literatúru

Vyučujúci obyčajne na začiatku semestra nadiktujú niekoľko odborných kníh, ktoré odporúčajú študentom prečítať si. Je to síce časovo náročnejšie, avšak nie je na škodu, ak si pomôžeš aj literatúrou. Niekedy môžu byť v knižkách použité rôzne príklady či vysvetlenia, ktoré neskôr pedagóg využije v teste ako otázky. Práve takto jednoducho zistí, kto si vzal odporúčanú literatúru k srdcu a získaš tým významné body naviac.

Vyhraď si na učenie dostatok času

Na strednej škole sa zaužíva známe „jedna päťka, žiadna päťka.“ Preto sa nám mnohokrát nechce učiť podrobnejšie a povieme si, že jedna zlá známka nám priemer nepokazí. Na univerzite však neurobenie skúšky znamená jej opakovanie. Preto je dobré, ak si necháš na učenie dostatok času a nezačneš sa pripravovať iba večer pred skúškou. Rozsah učiva je pomerne veľký a dostať sa doň za jeden deň je (takmer) nemožné. Naviac, ak sa každý deň naučíš iba kúsok, nebude sa ti zdať, že je učiva až príliš veľa.

Značky : dospelosťinteligenciamotiváciamyseľradyštudentštudentiučenieúspechvzdelanievzdelávanie
Jana Sedláková

Redaktor Jana Sedláková

Zanechajte odpoveď