zatvoriť
Rozhovory

Lýdia Machová, polyglotka, ktorá ovláda 8 jazykov

2017_03_02_milanlahucky-sk_lydkamachova_profesiadays_017

Plynule ovláda 8 jazykov, a hrdo sa preto môže nazývať polyglotkou. Lýdia Machová má len 27 rokov a pracuje ako profesionálna tlmočníčka a jazyková mentorka. Jazyky sa začala učiť na základnej a strednej škole a po zistení že ju to naozaj baví, sa rozhodla stať tlmočníčkou. Posledný rok pôsobí aj ako jazyková mentorka a pomáha iným ľuďom nájsť si cestu k učeniu sa jazykov.

Ako každý z nás, si počas základnej a strednej školy prešla výučbou anglického jazyka a za svoj druhý jazyk si zvolila nemecký. Lásku k jazykom v sebe objavila až na vysokej škole, a to pri učení sa španielskeho jazyka, ktorý sa jej ako samoukovi učil jednoducho a rýchlo, čo ju motivovalo a teraz sa učí nový jazyk každé dva roky. Jej motiváciou sú najmä praktické dôvody – napríklad francúzsky sa začala učiť kvôli nedostatku preložených materiálov ktoré potrebovala v rámci doktorandského štúdia, a rusky sa naučila kvôli svojmu snu cestovať po krajinách bývalého sovietskeho zväzu.

Lýdia tvrdí, že polyglotom môže byť každý! Z vlastných skúseností hovorí, že na to netreba špeciálny talent ani bunky, a nie je to podmienené ani vekom ako sa nám snažili nahovoriť v škole. Väčšina polyglotov sa totiž jazyky začala učiť až v dospelosti. Stačí trocha vôle a času.

Najťažšie je prekonať nechuť k učeniu ktorá sa v nás nahromadila kým sme sedeli v školských laviciach. Najspoľahlivejšou metódou je učiť sa tak, aby nás to bavilo, vraví Lýdia, no vysvetľuje aj jednu z overených metód s názvom „Zlatý zoznam“. Táto metóda je založená na neučení sa slovíčok.

Postup pri tomto spôsobe učenia sa je nasledovný: Do zošita sa vypíše slovná zásoba nejakej témy ktorej sa konkrétne venujeme, a každé dva týždne sa prepisujú, pričom podstatou je nesnažiť sa zapamätať si ich. Ideálne!

2

Štatisticky si však náš mozog podvedome zapamätá až 30%, a to bez akéhokoľvek vynaloženia úsilia.

Ďalšími efektívnymi metódami sú tiež rozprávanie a počúvanie, čítanie dvojjazyčných kníh alebo pozeranie filmov. Základom je teda, nájsť aktivitu ktorá nás baví, začať sa jej pomaly venovať a potom už len neprestať.

Na moju otázku, či je jazyk ktorým by odporučila začať odpovedala, Esperanto. Je to jazyk pravidelný, a bez výnimiek v gramatike. Má propedeutickú funkciu, čo znamená že človek na ňom pochopí princípy fungovania jazyka – čo motivuje k učeniu sa ďalších jazykov. Výber jazyka ktorý sa nám bude jednoducho učiť však závisí aj od materinského jazyka – napríklad Slovákom sa najľahšie učia slovanské jazyky a najťažšie jazyky z ázijských krajín.

Mojou posednou otázkou pre Lýdiu bolo, čo si myslí o hovorovom „koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom“, na čo odpovedala súhlasom. Jazyky jej rozšírili obzory. Vie sa porozprávať s viac ľuďmi, prečítať si omnoho viac kníh alebo získať viac informácií, keďže nie je odkázaná na zdroje preložené do slovenčiny.

Učením  jazykov, sa tak človeku otvárajú dvere do sveta plného možností a príležitostí.

Značky : cudzí jazykrozhovorSlovenskovzdelanie
Zuzana Gaľová

Redaktor Zuzana Gaľová

Zanechajte odpoveď